Чергування приголосних звуків

Українська мова 2 клас

Тема: Чергування приголосних  звуків

Мета: ознайомити учнів із чергуванням приголосних   звуків у коренях спільнокореневих слів;  виробляти вміння змінювати приголосні звуки при змінюванні слів, правильно вживати і вимовляти слова; розвивати зв’язне мовлення; виховувати пізнавальний інтерес.

Обладнання: чарівна бджілка,предметні малюнки «Хто на чому,що в чому» запис слів для спостереження.

Хід уроку

  1. Організаційний момент

1.проблемне питання вчителя;

—   Як ви думаєте, які умови потрібні на уроці,щоб учні добре засвоїли матеріал, який вивчається? (увага, старанність, працелюбство, добрий настрій, активність).

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

1.Скоромовка. Вдосконалення вимови звука [шч]

2.Повторення про звуки

Як називаються звуки, які вимовляються без голосу, тільки з шумом? (Глухі).

—  Якщо чуємо і голос і шум, то такі звуки називаються {Дзвінкі).

—     А як ви думаєте чому українська мова така мелодійна (Більш дзвінких приголосних звуків).

3.Читання та переказ казки за малюнками

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

— Сьогодні на уроці ми познайомимося з чарівними перетвореннями в рідній мові. А допоможе нам в цьому Чарівна Бджілка.

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. а) Створення настрою

— Діти, сядьте зручно, почувайтеся розкуто. Якщо хочете, заплющіть очі. Уявіть, що ви знаходитеся в саду, де багато-багато чудових квітів. Над ними літають бджоли, метелики. Відчуйте пахощі, якими наповнюється сад.

б) Створення навчального образу

Уявіть, що серед цієї краси росте чарівна квітка, у якої 3 пелюсточки, на яких твердо поселилися звуки [ г ], [ к ], [ х ]. Підлетіла до неї бджілка з чарівними вусиками, які нагадують букву і, торкнулася кожного звука, дала меду і сталися чарівні перетворення. На місці [г ] з’явився звук [з’], на місці [к] –[ц’], а на місці [х] -[с’ ] і такі м’які та тендітні стали пелюстки, ще чарівнішою стала квітка. А коли бджілка лагідно заговорила, то на місці [г ] з’явився звук [ж], на місці [к] –[ч], а на місці [х] -[ш].
Використовується співзвучність слів: твердо поселилися — тверді приголосні, м’які пелюстки — м’які приголосні звуки.

в) Відтворення створеного образу

— А тепер відкрийте очі і відтворимо те, що ви бачили. Діти відтворюють отриману інформацію.

— Порівняйте з тим образом, що створила я.

На дошці схема – образ «Чергування приголосних».

г) Мовні дослідження .Спостереження.

— А тепер давайте дослідимо, як відбуваються перетворення в нашій мові.

Кто? Що?

 

 

нога                                      

рука

вухо

берег

ріка

муха

 

3. Робота по підручнику с. 42

Кого? Що?

(я бачу)( лагідно)

ніжку

ручка

вушко

бережком

річка

мушк

 

 

Читання слів.   Зміна слів за зразком

На кому?

На чому?

на нозі

в річці

у вусі

на березі

у річці

на мусі

 

 

 

 

 

Зміна кінцевого приголосного основи

  1. Робота за малюнками

Хто на чому? Що в чому?

  1. Фізкультхвилинка

Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій уклоніться

За щасливий день вчорашній.

Всі до сонця потягніться,

Вліво, вправо нахиліться,

Веретенцем покрутіться.

Раз присядьте, два присядьте

І за парти тихо сядьте.

  1. Робота у зошитах

Каліграфічна хвилинка: письмо г-к-х, ж-ч-ш, з-ц-с.

Списування слів: с.42

Дорога – на дорозі          берег – на березі

урок – на уроці                кулька – на кульці.

  1. словникова робота: повітряна кулька
  2. Складання розповіді по малюнкам с. 43

Кого бачите на малюнку?

— Куди йде мишеня?

— Що мишеня знайшло?

— Що воно стало робити?

— Що сталося, коли кулька наповнилася повітрям?

  1. Самостійна робота

Прочитати слова с. 43, знайти чергування.

10.Робота в парах с. 43

Прочитайте речення, вставляючи замість крапок одне із прочитаних слів відповідно до змісту речень

  1. Підсумок уроку 

— Що вивчали на уроці?

— Що для вас було новим?

— Для чого потрібно вивчати чергування  приголосних у словах?

VІ. Рефлексія

  • Що сподобалося на уроці?

VІІ. Домашнє завдання  с.42 -43

 

 

Фізкультхвилинка 

Вгору добре потяглись,

На носочки піднялись,

Опустились легко вниз

І подув в обличчя бриз.

Як дерева захитало:

вправо-вліво, вліво-вправо

Біля парт усі присіли

Потім встали й полетіли

Руки в боки узяли,

На всі боки повелись

Руки вниз всі опустили

І за парти тихо сіли.