Українська мова.Хліб — усьому голова.

Українська мова

Тема: Хліб – усьому голова

Мета :

* довести до свідомості школярів,що хліб-це результат праці багатьох професій;

*формувати уміння переказувати близько до тексту;

*збагачувати словниковий запас учнів,розвивати читацькі та мовленнєві уміння і                                           навички,удосконалювати вміння письма українською мовою;

*виховувати шанобливе ставлення до хліборобської праці,бережливе ставлення до хліба.

Задачи уроку:

*Навчальні:

-Закріплення навиків правильного читання українською мовою;

-Повторення вивченого матеріалу;

*Розвивальні:

-Розвивати увагу,мислення,пам’ять,цікавість до навчання;

-Розвивати мовленнєві уміння і навички учнів;

*Виховні:

-Виховувати любов до української мови;
-Виховувати бережливість,повагу до хліба.

Хід уроку

І.Організація класу.  Візуальна перевірка робочих місць учнів.

-Діти,приготували українську мову,зошити,підручник.

Вже дзвінок нам дав сигнал

Працювати час настав

Тож і ти часу не гай,

Працювати починай.

ІІ.Актуалізація  опорних знань.

1.Перевірка домашнього завдання.

-Скажіть будь ласка,над якою темою ми працювали на минулому уроці?

Читання віршів напам’ять  « Не хочу»;   «Буду я природі другом»

  • Поміркуйте , що означає бути природі другом.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1.Робота з прислів’ями.

-А тепер подивіться на дошку.Ви бачите два прислів’я.Прочитайте їх,та скажіть,чи пов’язані вони з нашою темою?

1.Праця-що батько з матір’ю:і поїть,і годує,і одягає.

2.Білі ручки чужі труди люблять.

— Поясніть значення кожного прислів’я.

2.Відгадування загадки.

— Послухайте та відгадайте загадку.  За допомогою прислів’я та загадки давайте визначимо тему нашого уроку.

Він і чорний,він і білий

І завжди він загорілий.

Як до столу ми йдемо

То без нього не їмо.(Хліб)

-Тема нашого уроку «Без труда нема плода»

-Зараз ми з вами трохи відпочинемо,і проведемо фізкультхвилинку для рук,очей,та мовного апарату.

3.Фізкультхвилинка

— Розминаємо наші очі: Подивіться вгору,вниз,вправо,вліво. Намалюйте очима цифру 8.заплющить очі,а тепер широко відкрийте. Молодці.

А тепер розминаємо наші ротики:Уявіть,що ви граєте на дудочці,а тепер уявіть,що у вас у роті дуже багато води. Дуже добре. А зараз зробіть так,як роблять лошадки.

Розминаємо руки:Робимо вправу Кулачок,ребро, долонь. Після цього поставте руки на парту і по черзі розмикайте та змикайте пальці.

  • Ми з вами відпочили і можемо продовжувати працювати.

ІV. Повідомлення теми і мети уроку.

  • Сьогодні ми з вами працюємо над темою «Хліб – усьому голова»,та дізнаємося звідки хліб до нас прийшов.

Зараз ви почуєте цікаву розповідь про хліб.

Після прослуховування розповіді дайте відповідь на такі питання:

1.Як з’явився хліб на столі?

2.Яке значення має хліб для укр. народу? Як його називали споконвіку?

А тепер послухайте розповідь дітей про хліб.

  • Хліб-символ життя. З давніх-давен він у великій пошані в народу. Він-основа життя,саме життя. Споконвіку хліб називали святим. Він завжди лежав на столі.

Яке щастя,яке добро. що він є на світі. Спочатку в землі,потім в борошні й,нарешті,на столі. Наш годувальник-смачний хліб,народжений працею.

— Він із людиною від народження до смерті. Із хлібом-сіллю на вишитому рушнику зустрічають в Україні найпочесніших гостей. На його честь складено багато пісень,сповнених любові та відданості.

Нагадайте мені,над якою темою ми працюємо на уроці?

  1. V. Робота над новим матеріалом.

-Сьогодні ми з вами познайомимося з казкою «Без труда нема плода»,але перед цим ми проведемо словникову роботу.У тексті будуть зустрічатися незрозумілі слова:

 

Частувати — угощать

Виорати — вспахать

Чекати — ждать

Клопіт — хлопоты

Разочки-нити.

 

1.Читання казки вчителем та учнем.

(Вчитель читає казку,а хтось з учнів продовжує)

2.Напівголосне читання казки учнями.

3.Читання казки в особах:за чоловіка читають дівчата,за вовка-хлопці,за автора-вчитель.

4.Інсценування казки двома учнями.

5.Фізкультхвилинка.

 

Печу,печу хлібчик

Дітям на обідчик

Меньшому меньший

Більшому більший

Шусть у піч,шусть у піч.

 

-А тепер покажіть,як робить косар,коли косить пшеницю.

Молодці! Можемо продовжувати працювати.

VІ.Закріплення вивченого матеріалу.

1.Робота у групах.

Клас ділиться на три групи. Кожна група отримує завдання на картках.

  • Діти, кожна команда отримала картки із завданням.

На них ви бачите набір слів. Ваше завдання:Скласти з цих слів два прислів’я. Після цього ви обираєте командира групи,який прочитає прислів’я,та пояснить їх значення.

1.Діла,слів,більше, менше. (Більше діла — менше слів)

2.Трудів,не,без,пирогів,їстимеш(Без трудів не їстимеш пирогів)

3.Трудитися, будеш, кормитися,будеш.(Будеш трудитися-будеш кормитися)

4.Руки,де,охота,й,робота,скора,там.(Де руки й охота,там скора робота).

5.Їсти, калачі, хочеш,сиди,не,на,печі.(Хочеш  їсти калачі — не сиди на печі).

6.Хліб,гірка,робота,солодкий,а.(Гірка робота,а солодкий хліб)

— Молодці, ви дуже швидко впорались із завданням,а головне зробили все правильно!

— Скажіть,яка головна думка нашого уроку?

— Наш урок присвячений праці та працьовитим людям. Якщо люди хочуть чогось досягти в житті,вони повинні трудитися!

—  Після групової роботи ми переходимо до розгадування кросворду.

1.Розгадування кросворду.

1.З чого виробляють хліб? (Борошно)

2.По полю ходить,жне,косить

Зерно молотить,хліба не просить. (Комбайн)

3.Як навколо об’їси

Середини не проси

Ми такі гостинці

Дірка в серединці.(Бублики)

4.Довгі вуса маю

Але їх не підстригаю,

Бо на сонці дозріваю.

Коли прийде час,

Всім збирати урожай,

Буде з мене добрий коровай.(Колосок)

5.Виріс у полі на добрій землі,

Місце почесне зайняв на столі.(Хліб)

  • Усі слова кросворду ви відгадали. Дуже гарна робота.

Письмова робота: с. 61 списати речення

VІІ.Підсумок уроку

-Дорогі діти,підводячи підсумки уроку,скажіть яку тему ми вивчали на уроці?

-Про що нове ви дізнались?

-Як треба ставитися до хліба?

-Хто вирощує хліб?

-Підвести підсумок уроку мені допоможуть учні,які зустрічали гостей.

  1. Їж, сину, хліб та пам’ятай, що в ньому
    Саме життя закладено людей.
    І сонце українське, й звуки грому,
    Мозольний труд і посмішка очей.

 

2.Їж, сину, хліб і не кидай додолу,
А підніми, коли не там лежить.
А як сідаєш, сину мій, до столу,
То пам’ятай, що хліб — це значить жить!

 

Домашнє завдання с. 60 – 61 читати  і переказувати