Українська мова
Тема: Ми – любі доньки та сини. В. Осєєва «Сини». О.Буцень «Помічниці»
Мета: удосконалювати техніку читання учнів; навчати аналізувати, порівнювати, зіставляти прочитані твори, давати характеристику дійовим особам; розвивати вміння читати текст за особами; виховувати працелюбність, бажання по-справжньому допомагати мамі.
Хід Уроку
- Організаційний момент
- Мовленнєва розминка
- 1. Конкурс скоромовників
— Кит кота по хвилях катав —
Кит у воді, кіт на киті.
— Росте липа біля Пилипа.
— Великі мурахи грали у шахи,
А маленькі мурашки — у шашки.
- 2. Гра «Додай букву»
Слова спокійно жили в книжці,
В яку вдалось пробратись мишці.
Вона початки відкусила,
У себе в нірці схоронила.
(Р).омашка, (б).абуся, (н).енька, (ж).інка, (м).ісяць.
III. Перевірка домашнього завдання
- Читання оповідання Валентини Осєєвої «Сини»
- Назвіть дійових осіб оповідання.
- Хто був біля криниці?
- — Про кого говорили жінки?
- — Що сказала про свого сина перша жінка? друга? третя?
- — Як жінки несли воду? що зрозуміло з цього опису?
- — Що всі побачили, коли з’явився перший син? другий?
- — що зробив третій син?
- — Що жінки запитали у дідуся?
- — Чого дідусь побачив тільки одного сина? Якого?
- — Яким ви уявляєте кожного з хлопчиків?
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
- — Продовжуємо вивчення теми «Ми – любі доньки та сини». Прочитаємо твори і подивимося, яке з прислів’їв розкриває зміст оповідань, над яким ми працюватимемо.
- Прочитайте прислів’я: Чия відвага, того й перемога. Не вір словам, а вір ділам. Без роботи день роком стає.)
- Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
- Опрацювання оповідання Валентини Осєєвої «Помічниці».
1) Читання оповідання вчителем.
— Назвіть дійових осіб оповідання.
2) Словникова робота: білизна, на мотузці.
3). Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання оповідання учнями.
4). Гра «Блискавка».
Побачила, розвішує, запитала, витирала, почистила, тітка Одарка, Оля, Ліда.
5). Повторне читання оповідання.
6). Гра «Буксир».
Створюється пара з «сильного» і «слабкого» учнів. «Сильний» учень веде у читанні, а «слабкий» намагається досягнути темпу читання «сильного» учня.
7). Гра «Хто що робив?».
8). Аналіз змісту оповідання.
— Де гуляли дівчатка?
— Що побачила Оля?
— Як Оля допомагала мамі?
— А як — Ліда?
— Кого з дівчаток можна назвати справжньою помічницею?
— Прочитайте питальне речення.
9). Читання оповідання за особами.
10). Гра «Розвідники».
1-ша група. Скільки разів у тексті зустрічається ім’я Оля? (Тричі)
2-га група. Скільки разів у тексті зустрічається ім’я Ліда? (Чотири рази)
- Підсумок уроку
— Чи сподобалися вам оповідання, які ми сьогодні читали?
— Що в них спільного?
— Хто з дітей по-справжньому любить матір?
— Яке з прислів’їв відповідає головній думці творів? (Не вір словам, а вір ділам.)
VII. Домашнє завдання
Виразно читати оповідання. Переказувати.